povídání

DIY | pruhované polštáře

Zdravím moji milí,

Konečně jste se dočkali dalšího příspěvku se štítkem DIY. Vím, jak moc se na to třesete, takže to nebudeme protahovat a vrhneme se na to!

Na DIY video, kde jsem polštáře vyráběla, koukněte na mém Youtube kanále.

Dnes si společně ukážeme, jak se dá vytunit obyčejný a poměrně nudný jednobarevný polštář. Ty mé jsou z Ikey zapár kaček. Barvu jsem použila z Teta drogerie asi za 80 Kč. Kupovala jsem ji tam už před lety a dělala s ní několik potisků textilu a stále drží, mohu tedy rozhodně doporučit. Bohužel nevím, jestli se ještě prodává přesně tento typ. Barvu na textil byste měli sehnat i v papírnictví, tam jsem kupovala především jakékoliv jiné barvy než černou.

Dále budete potřebovat nějakou šablonku, podle které budete potiskávat. Já chtěla polštáře pruhované, takže v tomto případě to bylo jednoduché, sáhla jsem po široké izolepě, nadělala pruhy a tím byla celá šablona hotová. 

Mám už ale také ozkoušené šablony ze samolepicího papíru, kdy vy si na tento papír nakreslíte nebo vytisknete požadovaný motiv, vystřihnete části, které mají být vyplněny barvou a papír nalepíte na textil. Pak už postupujete níže popsaným návodem.
Nakonec už vám stačí jen kousek houbičky, kterým budete barvu na textil nanášet. Můžete rozstřihnout novou houbičku na nádobí, kdejaký molitan nebo mrkněte po něčem v drogerii. Houbička na nádobí vás ale pravděpodobně vyjde nejlevněji.
Než začnete tisknout, nezapomeňte na to, že například polštář je „vak“, má tedy dvě strany. Aby barva neprosákla na druhou stranu, vložte dovnitř polštáře igelit nebo něco, co prosáknutí barvy zabrání. Nedoporučuji noviny, po uschnutí barvy se k textilu přilepí. Ideální je v tomto případě igelit.
Pokud máte vše hotovo, můžete začít tisknout.
Barvu natiskujte rovnoměrně, nedávejte jí příliš hodně ale dejte jí dostatek, aby pořádně kryla. Nezapomeňte pořádně zapracovat i v okrajích. Může se stát, především u menších tvarů a šablon, že se barva rozpije, pokud je moc řídká, tak si na to dejte pozor.

Jakmile budete mít natištěno, nechte barvu alespoň hodinku proschnout (ale záleží, jakou barvu si koupíte, řiďte se návodem!), vyndejte igelit a pověste polštářek vodorovně třeba na ramínko s klipy a nechte schnout ideálně do druhého dne.  Potom podle návodu na barvě, pokud to daný typ vyžaduje, můžete přežehlit.

Pro lepší trvanlivost přes pečící papír přežehluji všechny barvy. Přilnou pomocí tepla do jednotlivých vláken a zafixují se. Peru klasicky v pračce na 40°C, ale opět záleží na tom, jaké použití bude mít vaše barva.

Doufám, že se vám dnešní DIY článek i video líbilo a pokud se rozhodnete něco potisknout, nezapomeňte se pochlubit! Od polštářů, přes ubrusy, trička, zástěry, závěsy… V tomto je tisk neskutečně neomezený! Co byste si potiskli nebo na co se chystáte? 

Mějte krásný den,
Vaše Veronika ♥

Instagram • Facebook • Youtube • Prodej náramků

11 komentáře

Napsat komentář