povídání

Výdaje pod kontrolou

Spousta z nás si říká: „Budu šetřit!“, jenže jakmile vám přijde výplata na účet, rozfofrujete ji během pár dní a přežíváte tak „od výplaty k výplatě“? Mám pro vás řešení!

Nikdy jsem nebyla moc spořivý člověk, ale poslední dobou na sobě pozoruju, jaký jsem „hamoun“, co se peněz týká. Chci jich mít co nejvíce pohromadě. Jak toho docílit?

Zapisujte si své výdaje!

Ano, je to tak snadné! Pořiďte si krásný sešit s pevnými deskami a každý výdaj si zapište. Běžné výdaje, jako jsou rohlíky, chleba a to, co zrovna došlo, si zapisuju do diáře, který nosím stále u sebe. Do tohoto speciálního sešitu pak lepím jen účtenky těch „větších věcí“. Oblečení, kosmetika, knihy a další věci. Začala jsem v lednu a sešit už je pěkně zaplněný!
Vždy pak zpětně listuju v účtenkách a říkám si, co jsou zbytečně vyhozené peníze. A pokud to sečtete, dá vám to jistě pěknou sumičku. A při dalším nákupu si to možná uvědomíte.
Další tip, jak udržet peníze delší dobu pohromadě je obálková metoda. Z výplaty vezměte nějakou část, třeba tři tisíce, ale klidně i malou, podle toho, jakou vysokou výplatu máte, a dejte do obálky, kterou zalepte izolepou. A hlavně si na to napište nějaké poznávací znamení, ať nevezmete obálku a nevyhodíte ji! 
Obálku pak ukryjte na dně šuplíku s tím, že na uložené peníze sáhnete pouze v případě nejvyšší nouze – kiksne pračka, ztratím mobil, nebudu mít co do huby apod. Nejvyšší nouze není to, když v obchodě vidíte úžasné boty a řeknete si: „ Ty musím mít!“
Další spořící metodu jsem pojmenovala malé drobné. Vždy v pátek, na konci týdne, z peněženky vysypu „stříbrňáky“, tedykoruny, dvoukoruny a pětikoruny. Tyto drobné pak nasypu do plechovky a nesahám na ně. Někdy je to plná hrst drobných, jindy třeba jen 5 Kč. Pro vás, kteří si nevěříte, že nenecháte peníze na pokoji, doporučuji porcelánové prase, které budete muset jedině rozbít. 
Po Vánocích jsem svou plechovku musela vyprázdnit, jelikož byla plná ( a taky nehorázně těžká!) a ukrývala téměř  1500 Kč, které se mi podařilo za pár měsíců nastřádat. To pak hned potěší, když vám do obálky přibude další tisícovka!
Poslední metoda, kterou používám, je taková statistická.Jedná se o to, že si třeba řeknu, že do konce prázdnin chci mít na účtu tolik a tolik peněz. Svůj slib si zapište! A dejte si ho třeba do plechovky s drobnými. Počítám s tím, že mi každý měsíc chodí výplata, i s tím, že po celý měsíc budu muset být z něčeho živa, takže si stanovuji reálné částky. O to víc jsem pak překvapená, když mám na účtu víc, než kolik jsem původně měla myšleno.

Co vy a šetření? Daří se vám něco uspořit? Jaké metody používáte?

18 komentáře

 • Rahvira

  Něco takového budu muset v nejbližších dnech promyslet. Nemám teď brigádu, jen sem tam pár korun za opravu nějakého textu. Nedávno jsem od mamky dostala sedm stovek, ať si koupím kalhoty a nějakou halenku. Samozřejmě jsem pořídila halenku, košili a "pár drobností" a zbyly mi dvě stovky. 😀 Ale měla jsem pak blbý pocit kvůli mamce, musela jsem vybrat poslední dvě stovky, co jsem měla na účtu a pořídit ještě ty kalhoty. Mám spoustu drobných výdajů, i když další sprcháč ani bloček nepotřebuji. Na peníze jsem hrozná, i když vím, jak s nimi zacházet, tak to nedělám.
  Nový bloček si na účtenky nekoupím, i když bych chtěla. ♥ 😀 Ale radši se budu řídit některým z tvých tipů a předělám si starý. 🙂

 • Marusia Frank

  Tak to já si dávám účtenky do složky, kde mám dvě eurosložky (jedna na dárky co jsem koupila a jedna na moje věci). KKdysi jsem si je taky lepila, ale pak jsem měla problémy při reklamaci a začala jsem je zakládat jen tak. A výdaje i s příjmy si zapisuji do tabulky, kterou mám udělanou v excelu. Na každý měsíc mám jednu, má pět sloupců /datum, druh příjmu, nebo výdaje, příjmy, výdaje, zůstatek/ můžu si tam dopředu zapsat, co bych si chtěla koupit a díky tomu, že v excelu jsou funkce, odečítá a přičítá to samo. Takže si můžu sledovat, jak se okolo toužené částky pohybuji. A i po týdnu tam v klidu můžu napsat výdaje za předešlý týden. Moc mi to vyhovuje.
  Každopádně se mi moc líbí nápad od Missy, se seznamem toho, co bych potřebovala. 🙂

 • Andie Chambers

  Ahojda. Ráda bych Tě pozvala na můj web, který je zaměřen především na poruchy příjmu potravy, ale pozor- ne thinspo, ba právě naopak.Najde tam recepty, které nikde jinde nenajdeš..převážně clean eating, tipy, články postřehy…a v brzké době se rozjede projekt na pomoc lidem s PPP, jen čekáme s kamarádkou, kdy ho schválí krasna.cz. Na blog určitě mrkni, každopádně si tam najdeš to "svoje". A pokud by se ti u mě opravdu moc líbilo, můžeš se přidat mezi mé Followers aneb pravidelné čtenáře (v levém sloupci mého blogu). Přeju krásný zbytek dne. Andie
  http://www.andie-chambers.blogspot.cz

 • Lůc Mác

  Tak to zapisování a lepení účtenek je velice dobrý nápad, asi do toho půjdu hned od dalšího měsíce, teď se musím jenom hlídat.
  Drobné si do prasátka taky ukrývám, pravdou je, že jsem ho nedávno vysypala, ale jenom proto, abych si spočítala kolik už peněž obsahuje 😉 😀 a zjistit, že v něm je od začátku roků už 450,- byl dobrý pocit, plnit ho však budu až do konce roku a pak bude na Vánoce 🙂

 • Pampeliska

  WAW, tak to klobúk dole. Ja som to s tými bločikmi skúšala, ale nevydržala som to ani mesiac. Prišlo mi to ako strata času a ešte, keby som videla čo všetko som kúpila by mi to len tlak zdvihlo a nič dobre z toho. Takže už pekne dlho používam obálkovú metódu. Mám to rozdelene do niekoľkých obálok. Oblečenie, kozmetika, bižu… dovolenka; nejaké drobné na víkendy medzi ľudí; šetrenie. Myslím, že je to dobrá metóda. Taktiež si odkladám 2 a 1 eurovky do šáločky – že na niečo. Kedysi som šetrila, tak že som si dávala peniaze do kníh 😀 potom som zabudla, do ktorej knihy som dala a keďže som aj knihy požičiavala, tak som s tým prestala 🙂 Ale inak som šetrič. Zľavy ma nechávajú poväčšine chladnou. Kupujem len čo potrebujem a jedine pri čom som hrozná sú knihy. Ale len v zľave 😀 Poviem si dnes si kúpim jednu, dve a idem domov s 5 🙂 Pekný článok 🙂

 • Daysy

  Já používala to s těmi drobnými, ale stejně co jsem je tam dala, tak pak třeba hned za 3 dny byla situace, kdy jsem v peněžence měla jen papírovky a třeba jsem na něco potřebovala drobné, tak už jsem to vybrala.:D Teď mám něco jako obálkovou metodu. Mám obroušenou sklenici od kafe (přítel mi ji v práci opískoval, aby do ní nebylo vidět :D) a dávám si do ní pro sebe peníze na Paříž, kam chceme jet. No a vypadá to, že toto léto vyrazíme. x)

 • El

  Já také šetřím odprasátka – respektive do ovečky. 😀 Vždy, když mám v peněžence desetikorunu, hodím ji tam! Jsem zvědavá, kolik tam bude nastřádáno, až bude ovečka plná. 🙂

  A obálkovou metodu taky znám. Protože mívám brigádu jen v létě o prázdninách, vydělané peníze si rozdělím na dvě části – první je na první pololetí, druhá na druhé. Snažím se ale, aby mi první hromádka vydržela i na druhé pololetí a ušetřenou druhou hromádku si použuji na něco pro sebe – letos za ušetřené peníze pojedu do Bulharska! 🙂

 • Missy

  Funguju obdobně, na účtenky mám obálky (hodí se přecejen i při reklamaci zboží, že jo) a na drobné speciální skleničku. Do obálky 'bokem' si dávám dýška z práce a peněžní dárky od rodiny atd… musím říct, že takhle se mi žije tak nějak líp a mám pocit, že už tolik ani nerozhazuju. Co se týče oblečení, tak jsem si udělala seznam věcí co ve skříni mít musím a je to univerzální kousek a každý měsíc se jednu z nich pokouším sehnat. No a výprodeje mě pak už povětšinou nechávají chladnou. A supr článek!

Napsat komentář