povídání

Moje cesta k minimalismu

Minimalismus je poslední dobou docela trendem a tak mě napadlo napsat vám o tom, jak to mám já, jak jsem se k minimalismu dostala, jak si ho udržuji a co to pro mě vůbec znamená.

Ještě než jsem začínala s blogem a později i Youtube kanálem, scházelo se mi doma opravdu hodně věcí, at už kosmetiky, DIY potřeb, oblečení, prostě všeho. Hodně jsem si toho nakoupila sama, něco jsem později v rámci spoluprací dostala. A najednou mi začínaly být skříně malé, přetékaly věcmi, které v nich byly uloženy „na potom“. Rozuměj – to by se mohlo „někdy“ hodit.

Ani nevím, čím a kdy se tohle zlomilo, možná jsem jen dospěla, ale jsem člověk, co od mala miluje organizování a plánování a tak bylo nutné udělat neorganizovaným věcem utrum a dát jim nějaký řád. Nemusím vám asi vyprávět, kolik pytlů odpadků jsem postupně vyházela. Asi to prostě chce se k tomuto dopracovat a mít při třídění pevnou vůli a ruku. Bohužel moje mamka tohle stále nechápe a každá prkotina se jí „hodí“, rozuměj – to by se „někdy“ mohlo hodit. Naštěstí já už jsem se od tohoto problému odprostila a výrazně mi to usnadňuje žití.

Jsem ten typ člověka, který miluje, když může všechno ze skříní jednou za čas vyndat, všechny poličky a zásuvky vytřít do čista od prachu a věci si zase protřídit a zorganizovat. A zrovna je to aktuální, jelikož mám vystěhovaný pokoj a rozhodla jsem se vymalovat, takže právě dnešní večer, než mi uschne první vrstva malby, sepisuju tento článek a nesmírně se těším, až budu zase nastěhovaná zpět a vše si znovu srovnám k obrazu svému.

Co pro mě minimalismus znamená? Nehromadit zbytečnosti. Takto stručně by se to dalo shrnout, ale tento článek nepíšu samozřejmě proto, aby tu byla jedna věta, takže to trochu rozveďme.

Dávno jsem pochopila, že člověk k životu nepotřebuje deset makeupů, dvacet paletek a třicet krémů. Víte, já mám s tímhle jeden velký problém – jakmile toho mám opravdu hodně, nemohu si vybrat a jsem z toho nervózní. Proto je pro mě ideální mít toho minimum. I teď, když mám ve své sbírce čtyři skromné kosmetické paletky, jsem nesvá z toho, že nestíhám pravidelně prostřídávat všechny stíny a některé tak zahálí.

To samé se týká pracovního prostředí – jakmile nemám uklizeno, po stolech se válí neuložené věci, na posteli zůstane stát kabelka po příchodu z práce, přes židli visí svetr a všude jsou neroztříděné dokumenty, nejsem schopná dělat nic. Nedokážu se v tomto nepořádku soustředit a jediné, na co dokážu v tu chvíli myslet je to, že mi poházené věci překáží. Takže jsem se naučila mít uklizeno, protože stejně to vždy spělo k tomu, že než jsem začala něco dělat, musela jsem jít nepořádek uklidit.

Víte, jako papírenský maniak jsem byla vždycky nadšená z toho, když se mi dostala do ruky nějaká pěkná krabička a tak jsem si ji schovala. A takhle jsem krabičky schovávala, až to dospělo k tomu, že jsem měla uložené malé krabičky ve větších a ty větší v ještě velkých a ve finále byly všechny prázdné, protože jsem do nich neměla co dát. Do dneška sama sebe moc nechápu, proč jsem něco takového dělala. Ale jak osvobozující bylo všechny tyto blbiny vyhodit a udělat si ve skříni místo? K nezaplacení! A ve finále jsem z toho měla větší radost než z těch samotných krabic…

Líbí se mi vzdušný, čistý prostor, minimalistické bydlení, nepřeplácané, jednoduché a přesto stylové. A tímto se snažím řídit. Ve všem. Jak v kosmetice a vůbec veškerých materiálních věcech, v bydlení, ale i v životě.  Nepotřebuji kolem sebe desítky přátel, kteří si na ně jen hrají a vzpomenou si na mě, jen když něco potřebují. Neříkám, že je umění vystačit si sám, každý někoho potřebujeme, ale nač se obklopovat lidmi, kterým na vás nezáleží?

Pro každého znamená pojem minimalismus něco jiného, to je důležité zmínit. Pro někoho je minimální mít deset kabelek, dvacet paletek. Pro někoho to je jedna kabelka a dva monostíny. Pro mě je normální mít tolik svíček. Pro někoho z vás je zase normální mít třicet párů bot nebo stovka laků na nehty. Nejde to nijak specifikovat, záleží jen na nás, co je pro nás akorát a co je už moc. Člověk by si měl vystačit s málem a spíš než materiální věci hromadit zážitky a vzpomínky.

Ani nevím, jestli moje dnešní povídání dává nějaký smysl, ale snad je to jasné a povedlo se mi vám něco předat, i kdyby to měla být jen dobrá myšlenka. Určitě mi dejte vědět, co znamená minimalismus pro vás, baví mě sledovat, jak to má každý jinak.

6 komentáře

Napsat komentář