povídání

Cihla svatá

Původně jsem neměla vůbec v plánu tenhle článek dělat, ale vy jste mě tak pobavili, tak jsem se rozhodla to trochu uvést na pravou míru a zavzpomínat si na skládání jedné cihly k druhé.

Když jsem poprvé řekla, že máme cihlu s vatou, pár z vás (nakonec spíš asi větší počet :D) si myslel, že to není cihla s vatou, ale že máme cihlu svatou. Mě osobně by to teda vůbec nenapadlo, ale bylo vás celkem dost, kdo jste se k tomu přiznali, takže hádám, že jsem já ta, kdo je mimo 😀

Ale abych vám teda ty naše „svaté“ cihly trochu přiblížila… Přišlo mi na ně taky docela dost dotazů, tak rovnou i shrnu, proč jsme se pro ně rozhodli 🙂

Svaté nejsou bohužel ani trošku, ale za to jsou pěkně těžké. Jedna má totiž 18 kg. Ze začátku vám to ani tak těžké nepřijde, přece jen je to o trochu víc než karton mléka, ale věřte mi, že po celých dnech na stavbě a odtahaných x tunách do výšky nám už přišlo, že jsou ty cihly čím dál těžší. Objednávali jsme je ve Stavebninách DEK, jejich nabídka vyšla nejlevněji a navíc máme jednu jejich pobočku i celkem blízko, takže jsme tam pak jezdili pro další materiál a nářadí.

Rozdíl mezi celou cihlou a půlenou – velikostně jsou stejné, jen půlky mají přepážku a jinak uspořádanou vatu pro snadnější řezání

Jaké konkrétní cihly jsme zvolili?

Všechny níže zmíněné cihly jsou od výrobce Wienerberger, značka Porotherm. Nejedná se o spolupráci, bohužel 😀

  • na založení stavby (první řádka cihel) 30 T Profi (s vatou)
  • na obvodové zdi domu – 38 TB Profi (s vatou)
  • na příčku mezi kuchyní a dílnou – 30 T Profi (bez vaty)
  • na štíty – 24 Profi (bez vaty)
  • na příčky – 11,5 Profi (bez vaty)
  • věncové lišty – VT8/25 Profi (bez vaty)

Co je na cihlách tak speciálního?

No právě to, že jsou s vatou 🙂 Jsou to klasické broušené cihly, konkrétně tedy Porotherm 38 TB Profi, které mají ale tu velkou výhodu, že jsou již vyplněné minerální vatou. Díky vatě v cihle se právě vyhnete tomu, že budete muset dům zateplovat. Klasické cihly bez vaty totiž nemají pořádnou izolaci a proto se většina domů ještě dodatečně zatepluje nalepením polystyrenu na cihly, což je přesně to, čemu jsme se chtěli vyhnout. Cihla jako taková je pálená a přes svůj povrch dýchá a větrá, zatímco pokud ji přikryjete polystyrenem, tak ji vlastně uzavřete a nemá jí jak proudit vzduch a často tak vznikají různé plísně a podobně. Navíc zateplování jsou další (mnohdy i zbytečné) práce navíc a samozřejmě i nějaké finance navíc. Jasné, cihla s vatou je zase o něco dražší, ale když si spočítáte, kolik dáte za polystyren na zateplení, je to asi od nuly k nule. Ale zase u zateplení musíte počítat s tím, že budete muset ještě zaplatit někoho, kdo vám to udělá. Stavět z cihel s vatou je tedy za nás mnohem rychlejší a mnohem jednodušší. Vyhnete se tomu mezikroku zateplování, než budete dělat fasádu.

Jak se nám s cihlami pracovalo?

Kromě toho, že byly těžké (ale to jsou i ty bez vaty, rozdíl je mezi nimi pouhých 500 gramů), tak se s nimi pracovalo velmi dobře. Stavěli jsme na lepidlo, resp. maltu pro tenké spáry, kterou jsme k cihlám dostali zdarma. Dnešnímu trendu „na pěnu“ ani jeden z nás nevěří. Navíc, pokud se nepletu, v Německu stavbu na pěnu dlouho blokovali kvůli nějaké chybějící certifikaci, ale detaily jsem popravdě nehledala, takže bližší informace o tom nemám.

Samozřejmě ne vždy vám to vyjde přesně na celé cihly a tak se vám bude pravidelně stávat, že budete muset cihly řezat. My si pořídili pilku na cihly z druhé ruky, kterou jsme cihly půlili a řezali podle potřeby. Ještě po rozříznutí jsme je začišťovali flexou, protože mnohdy to pilka nedořízla úplně ideálně a zůstávaly tam malé kousky, které nám potom vadily při zdění.

Mají nějaké mínus?

Cihly samy o sobě asi ne, ale pokud se z nich rozhodnete stavět, budete muset dosavadní vystavěné zdi z vrchu přikrývat, aby vám do cihel nenapršelo. Pokud cihla a vata výrazně namokne, dlouho vysychá (až dva měsíce). Je tedy nutné mít po ruce něco, čím vyzděnou řádku cihel zabezpečíte proti vodě. My jsme používali obyčejnou papírovou lepenku. Není to klasický papírový karton, jak si mnozí teď asi představí, ale je to asfaltová lepenka, která je velmi tenká, ale přesto odolná a nepropustí vodu. Nakonec se to ukázalo i jako nejlepší a nejlevnější varianta, nařezali jsme si pásy po obvodu a vždy jen přikryli, co bylo hotové.

Na závěr by mě zajímalo, jaké jste při vaší stavbě zvolili nebo budete volit cihly a jestli jste o cihách s vatou někdy slyšeli?

7 komentáře

Napsat komentář