Konečně stavíme!
Je to už pár týdnů, kdy jsme konečně z papírové fáze stavby domu přešli do té reálné a už je vidět i nějaký výsledek. A protože se množí dotazy na určitá témata, rozhodla jsem se je postupně rozvést v několika článcích a odpovědět tak na nejčastější dotazy.
Proč jsme se rozhodli stavět svépomocí?
My vlastně ani nezvažovali, že by nám dům stavěl někdo jiný 🙂 Rozhodně jsme nechtěli firmu a to především z toho důvodu, že vidíme, jak jsou schopny to některé firmy ošulit, hlavně aby mohly kasírovat nemalé peníze. V tomto ohledu máme již dost zkušeností od kamarádů, známých a jiných členů rodiny a proto jsme nechtěli nic riskovat. Ono je sice hezké, že vám firma postaví dům za půl roku a můžete brzo bydlet, ale pak se několik let s někým dohadovat, že to mělo být takhle, že je tohle špatně a pořád dokola něco reklamovat a objevovat další a další věci, které jsou udělány špatně, na to opravdu nemám žaludek. Určitě netvrdím, že jsou všechny firmy takové, ale prostě jsme se tomu chtěli vyhnou. Chtěli jsme si maximum věcí udělat poctivě sami, na vše si dohlížet a udělat to tak, jak se má. Samozřejmě jsou věci, které sami nezvládneme, například topení, voda, elektrika atd, které vyžadují revize a ani na to nemáme tolik zkušeností. Ale co půjde, budeme řešit vlastními silami. Člověk si toho všeho pak aspoň víc váží…
Mám to štěstí, že Tom je nesmírně šikovný a zručný a vlastně celá naše rodina má zkušenosti se stavbami a zednickými pracemi a nabídli se nám, že pokud budeme potřebovat, rádi nám pomohou. Velmi to oceňujeme, bez jejich pomoci a jejich rad by to určitě bylo mnohem náročnější.
Dalším důvodem pro stavbu svépomocí byla samozřejmě finanční úspora. Jelikož si vše financujeme sami a nebrali jsme si žádnou hypotéku, byl to pro nás také jeden z rozhodujících faktorů. Tím zároveň odpovídám i na další otázku, která se týkala finanční stránky. Hypotéku jsme si v žádném případě brát nechtěli. Představa, že se třeba na 30 let uvážeme k tomu, že budeme každý měsíc mořit nějakou splátku? A kolik peněz přeplatíte navíc? To opravdu není nic pro nás. Našetřit na dům není bohužel otázka několika málo výplat, proto nám společné bydlení trvá tak dlouho. Ale aspoň nebudeme mít do budoucna žádný finanční závazek.
Vzhledem k tomu, že si stavíme sami, museli jsme počítat i s tím, že budeme potřebovat sehnat nějaké chybějící náčiní. Většinu drobnějšího nářadí jsme měli z nějakých předešlých prací nebo jsme si ho v rámci rodiny popůjčovali, tudíž jsme toho nemuseli shánět tolik. Nějaké základní věci pro stavbu jsme přece jen ale museli pořídit.
První z nich byla pilka na cihly. U každého domu totiž budete řešit to, že musíte někde cihly půlit a různě dořezávat, aby vám to vycházelo. Pilku na cihly na nic jiného než na cihly nevyužijeme, proto jsme si jí pořídili z druhé ruky za polovinu ceny a jen jsme si do ní koupili nový ostrý nůž. Pilka je primárně Tomovo náčiní a já, jelikož jsme spíš zaměřená přes tu kuchyň, jsem si vzala na starosti míchání lepidla.
Míchadlo máme v rámci spolupráce od společnosti Narex a používáme ho od samého začátku zdění. Předtím jsme používali stařičkou vrtačku, která měla jen jako nástavec metlu. Šlo to tím taky, ale trvalo to mnohem déle a nebylo to tak dokonale našlehané, protože vrtačka neměla tak vysoké otáčky, jako má míchadlo, a mě osobně vadilo, že nestála v kýbli, takže se musela po každém míchání metla umýt, aby na ní malta nezaschla, protože jak jednou zatvrdne, dolů se dostává jen těžko.
Jako správná kuchařka jsem se míchání malty, resp. lepidla na cihly ujala já. Bála jsem se, jestli to zvládnu, neměla jsem žádné zkušenosti, pokud nepočítám krém do dezertů míchaný ručním šlehačem, ale nejsem zase tak marná 🙂 Důležité je ale zmínit, že veškerou práci vlastně odvedlo to míchadlo, já ho jen držela, zapínala a vypínala a po skončení prací myla. To zvládne i ženská 🙂
Myslím, že nejdůležitější otázku, proč jsme se rozhodli do toho jít sami, jsem snad dostatečně vysvětlila a příště si rozebereme zase něco dalšího. Co by vás zajímalo?