ostatní

Netradiční recenze

 Recenze nemusí být jen kosmetické nebo knižní! Pojďme zrecenzovat elektroniku!


K napsání tohoto článku mne inspirovala Péťa, která napsala svůj názor na čtečky. A teď chci já napsat ten svůj, včetně recenze.

Velice dlouho jsem byla odpůrce čteček. Hájila jsem klasické papírové knihy, říkala si, že není nad šustění stránek, vůni tisku. I teď říkám, že nad to není, ale kdo má tolik peněz, aby si kupoval knihy za tisíce, když si může za dva tisíce koupit čtečku a knihy si do ní zdarma stáhnout?

Již od března jsem vlastníkem čtečky Kindle 4 a nevyměnila bych ji za nic. A jak řekla jedna má kamarádka: „Čtečku nepotřebujete, dokud ji nemáte.“ Přesně tím vystihla mé pocity. Dokud jsem svého „Xindla“, jak čtečce díky názvu říkám, neměla, nepotřebovala jsem jen ji. Ale teď? Nehnu se bez ní z domu. Díky tomu, že je tenká a malá, vejde se všude, je krásně skladná i v obalu, který jsem si na ní pořídila. 
Musím říct, že jsem se dlouho rozmýšlela, zda si čtečku pořídit a stále jsem měla na mysli myšlenku „Co když to nebude ono a bude se mi válet v šuplíku a zůstanu u klasických knih?“ Ale jakmile jsem rozbalila Xindla z obalu, bylo mi hned jasné, že tyto obavy byly naprosto zbytečné.
První, co mne zcela uchvátilo, byl už ten dokonale provedený a zkosený design krabice, v které čtečka přišla. Musím říct, že mi to v první chvíli připomnělo produkty Apple, jen dominantní barva nebyla bílá, ale černá.
Černá barva byla i důvod, proč jsem čtečku zprvu moc nechtěla. Hledala jsem nějakou bílou, ale zároveň jsem nechtěla žádnou „šulku“, chtěla jsem Kindle. Takže Prestigio, Sony ani nic podobného nepřipadalo v úvahu a nakonec jsem i tu černou překousla a čtečku si objednala.
Dalším, řekněme zádrhelem, který mi výběr trochu ztížil, byla čtečka s reklamou vs. čtečka bez reklamy. „Co to je a k čemu to je?“ kladla jsem si otázku. Nechci, aby mne přece nějaké reklamy rušily při čtení! A dávat další peníze navíc za čtečku bez reklamy se mi dávat nechtělo. Ale moje obavy byly opět zbytečné. Reklama při čtení nijak neruší. Objeví se pouze tehdy, pokud máte čtečku vypnutou a nečtete. Je to, řekněme, taková proměnlivá titulní stránka, která vám nabízí ke koupi elektronické knihy.
Po rozbalení jsem vytáhla český manuál a vrhla se na registrování anglické čtečky. Nebylo to nijak složité, stačilo jít krok za krokem podle manuálu a za pár minut bylo hotovo. Pak už hurá připojit kabel, přetáhnout knihy do čtečky a začít číst! 
Musím říct, že ten první den měl přítel co dělat, aby mne od čtečky odtrhl, dokonce mi i vyhrožoval, že mi ji zbaví. Vše pro mne bylo nové, zkoumala jsem různá nastavení a funkce a prostě byla unešená.
A jsem stále. Čtečka je mým denním společníkem, už jsem na ní přečetla desítky knih a nabíjela ji tolikrát, že byste to spočítali na prstech. A to čtu denně, vždy minimálně hodinu.
Nicméně zpět ke klasickým knihám. Ráda po nějaké takové čas od času sáhnu. Za dobu, co mám čtečku, jsem sice přečetla jen jednu v klasické papírové podobě, ale určitě se jich nestraním, ba naopak, když se mi dostanou do ruky, ráda se do nich začtu.
Co se mi ale nelíbí, je prodej elektronických knih. Jak psala Péťa ve svém článku, zaplatíte prakticky za nic, za maličký datový soubor, někdy téměř stejně tolik, jako byste si kupovali klasickou tištěnou knihu. A v ruce nemáte „nic“. Ještě jsem si žádnou takovou knihu nekoupila, vždyť po celém internetu je jich ke stažení zdarma tisíce!

Kde stahovat e-knihy?
na uložto a všude jinde na internetu, stačí akorát napsat název do vyhledávače a najde vám to stovky, možná tisíce odkazů… 

Závěrečné shrnutí:
+ lehká, tenká, elegantní design
+ relativně cenově dostupná
+ velice dlouhá výdrž, minimální spotřeba
+ displej nevyzařuje žádné světlo
– menu v angličtině
– ne každá kniha je v elektronickém formátu a pokud ano, nemusí být zdarma ke stažení

Doplňující informace:
Tato recenze se týká čtečky Amazon Kindle 4, kterou jsem zakoupila přes internet na kasa.cz za 2335 Kč, s poštovným za 2445 Kč.
Obal na čtečku jsem zakoupila na ebay za 190 Kč.
Co vy a elektronické čtečky a knihy? Máte, čtete, chystáte se na ně? Podělte se o své názory, ráda si je přečtu.
Pěkný den přeje

11 komentáře

 • Pampeliska

  Ak by som cestovala bola by čítačka moja láska, ale keďže necestujem, tak papierové knihy nevymením ani za nič. Neviem nemôžem si pomôcť, ale fakt to šušťanie a to, že zaplatím za niečo a nič z toho sa mi zdá zbytočné. Dajú sa síce stiahnuť, ale to už nie je ono. A takto keby chcem rušiť knižnicu, tak ju môžem rozpredať.
  Ale inak vyzerá čítačka veľmi pekne, aj obal sa mi páči. 🙂

 • Faoltiarna

  Já jsem si čtečku pořídila, práve kvůli tomu, že knihy jsou drahé a čtu hodně. A nechtělo se mi čekat, až bude v knihovně nějaká volná.
  Ale já se nebála neznámého výrobce, KIndle jsem vyloženě odmítala a chtěla jsem něco, co opravdu přečte všechny formáty, proto jsem si pořídila Crono v kombinaci bílé a slonovinové barvy, v ceně byla nabíječka, sluchátka i kožené pouzdro, takže paráda. Byla asi za tři tisíce a mám ji víc jak rok. Vykrelsuje božsky, neseká se, má klávesnici a vydrží dlouho 🙂 Dala jsem na recenze a nelituju 🙂 Už si ji díky m koupili další dva lidé a jsou taky spokojení 🙂

  Za mě mají čtečky obrovské ano 🙂 Mám spoustu knih stažených, žádné jsem neplatila, a na uloztu se jich dalo sehnat hafo :)Pokud budou do budoucna ebooky v rozumné ceně, nemám problém si je koupit 🙂

 • Michaela B.

  Ahoj, můžu mít otázku? Dají se přes to pouzdro mačkat tlačítka, nebo čtečku vytahuješ, když čteš? 🙂 Chci si totiž taky koupit pouzdro z ebay, a tyhle pro paperwhite vypadají kvalitněji, než ty pro 4/5 s otvory pro tlačítka.. Díky za odpověď, Míša 🙂

 • Veronika Langerová

  já mám čtečku už 3 roky a neměnila bych za nic:) resp. už jsem vyměnila- Kindla za Kindla (nutně jsem potřebovala verzi paperwhite- tu podsvícenou a dodnes nechápu, jak jsem mohla bez podsvícené fungovat:) ohledně kupování knížek do čtečky- určitě bych to nesrovnávala s tím, že když je to malý soubor, nic by se platit nemělo. Za poslouchání rádia či sledování televize taky platíš a de facto nic z toho nemáš. Já knížky kupuju, něco vyměňuju s kamarádama, kteří jsou podobní maniaci do čtení jako já:)

 • Veronika Langerová

  no, to si myslí právě hodně lidí, akorát tohle není podsvícený displej jako třeba u počítače nebo telefonu či tabletu… vypadá to jak normální knížka za dne (nic nesvítí do očí, jen jsou ty stránky prostě vidět a z ničeho oči nebolí) 🙂 to chce ale asi vyzkoušet:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *